Ősszel induló eszközbeszerzési pályázat

A várhatóan ősszel induló, KKV-k innovációs képességének támogatása című, GINOP Plusz 2.1.3-24 kódszámú pályázat keretösszege 2024-ben 40 milliárd Ft, 2025-ben pedig 35 milliárd Ft, tehát erre a pályázatra 75 milliárd Ft-ot különítettek el.

Ezzel lehetőség nyílik olyan gépek és eszközök beszerzésére, amelyek hozzájárulnak az adott cég üzleti folyamatainak innovációjához.

A pályázók 20 és 50 millió Ft közötti vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek. A
támogatási intenzitás 50-70%. Előleg is igényelhető a támogatási összeg 30%-áig, de
legfeljebb 15 millió Ft.

Támogatás célja

A felhívás célja a mikro- és kisvállalkozások, különösen az innovációt eddig nem végző vállalatok tevékenységének ösztönzése piacorientált innovációs projektjeik támogatásával.

Pályázók köre

  • mikro és kisvállalkozások (közép- és nagyvállalat nem indulhat!), amelyek
  • rendelkeznek legalább egy lezárt (beszámoló alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel (az előtársaságként való működés időszaka ebbe nem számít bele);
  • éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző lezárt, teljes, üzleti évben minimum 3 fő volt;
  • Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok.

Fontos kritériumok

  • A pályázó által igényelt támogatás nem haladhatja meg a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott), lezárt, teljes, üzleti év éves beszámoló szerinti saját tőkéjének összegét;
  • A projekt összköltsége nem haladhatja meg a pályázat benyújtását megelőző lezárt üzleti év árbevételének 50 %-át;
  • Egy vállalkozás csak egy kérelem keretében részesíthető támogatói döntésben jelen konstrukció keretében;
  • Nem részesíthető támogatásban az a vállalkozás, amely mezőgazdasági termelőnek minősül.

A támogatási kérelem benyújtásának határideje:

A pályázatok benyújtására 2024. szeptember 3-tól 9 óra 00 perctől, 2025. április 22. 12 óra 00 percig van lehetőség.

1.    szakasz: 2024. szeptember 03. – 2024. szeptember 30.

2.    szakasz: 2025. március 03. – 2025. április 22.

Támogatható tevékenységek

Választható önállóan támogatható tevékenységek:

A vállalkozások üzleti folyamat innovációs tevékenységei közül az alábbiak:

  • Termelési és/vagy gyártási folyamat innovációs tevékenységek;

–      Az üzleti folyamatinnováció eredménye olyan, egy vagy több üzleti folyamatban bevezetett új vagy jelentősen megújított eljárás, amely lényegesen különbözik a vállalat addigi üzleti folyamatokra vonatkozó eljárásaitól.

–      Folyamatinnovációs tevékenység az üzleti élet bármely területén végezhető. Az üzleti folyamatok körébe soroljuk a gyártáshoz és szolgáltatáshoz közvetlenül kapcsolódó, úgynevezett mag- vagy kulcstevékenységeket, illetve a támogató tevékenységeket, mint amilyen a logisztika, a marketing vagy az adminisztratív tevékenységek.

–      Az üzleti folyamatok kivitelezése belső vagy külső források igénybevételével is történhet. Folyamatinnováció, ha az új vagy megújított eljárás eredménye a hatékonyabb forrásfelhasználás, megbízhatóság, rugalmasság, megfizethetőség, nagyobb kényelem vagy könnyebb használhatóság.

  • Marketing és/vagy értékesítési innovációs tevékenységek;

–      A marketing-innováció olyan új marketing-módszerek alkalmazása, amelyek jelentős változást hoznak a terméktervezésben, a csomagolásban, a termék piacra dobásában, a termék reklámozásában, vagy az árképzésben.

–      A marketing-innováció új marketing-módszerek alkalmazását jelenti az értékesítés növelése érdekében, megcélozva a fogyasztói szükségleteket, új piacok megnyitását, vagy a termékek új célú piaci elhelyezését

  • Logisztikai innovációs tevékenységek;

–      Az üzleti innovációs folyamatok körébe soroljuk a támogató tevékenységeket, mint amilyen a logisztika tevékenységek területén történő innováció bevezetését.

  • Szervezeti innovációs (adminisztratív és menedzsment fejlesztés) tevékenységek, amennyiben a támogatást igénylő éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelem benyújtását megelőző lezárt, teljes, üzleti évben minimum 20 fő volt;

–      A szervezési-szervezeti innováció új szervezési-szervezeti módszerek megvalósítását jelenti a cég üzleti gyakorlatában, a munka szervezésében vagy a külső kapcsolatokban.

–      A szervezési-szervezeti innováció három területen hozhat újat: az üzleti gyakorlatban, a munka irányításával kapcsolatos folyamatokban és menedzsment-rendszerekben, a munkahelyi szervezetben, ami új szervezeti struktúrákat és új döntéshozatali eljárást eredményezhet; valamint a külső kapcsolatokban, melyek a más cégekkel és állami kutatóintézetekkel ápolt kapcsolatok jellegét foglalják magukba.

Támogatás összege:

Min. 20 millió Ft, max. 50 millió Ft

Támogatás mértéke:

A támogatás maximális mértéke a támogatási kategóriától függ, de azon belül a támogatást nyújtó határozza meg:

  • Csekély összegű támogatás esetén: max.70%.
  • Eljárási és szervezési innováció támogatása esetén: max. 50%.

Milyen műszaki, szakmai elvárásoknak feleljen meg a projekt?

  • A projekt keretében üzleti folyamat innovációnak kell megvalósulnia, azaz egy olyan új vagy továbbfejlesztett üzleti folyamat fejlesztése a cél, amely jelentősen különbözik a vállalkozás korábbi üzleti folyamataitól, és amelyet a projekt fizikai befejezését követően bevezet, alkalmaz és fenntart.
  • A támogatási kérelem benyújtását megelőzően a támogatást igénylőnek a projekt sikeres megvalósítását segítő innovációs tréninget kell igénybe vennie a projekt előkészítés időszakában.
  • A támogatást igénylőnek a támogatási kérelmében egy általa választott, a felhívásban meghatározott szakértői adatbázisból kiválasztott szakértő(k) vagy szervezet(ek) segítségével be kell mutatnia a vállalkozásában már alkalmazott üzleti folyamatait és részletes leírást kell adnia a projekt keretében tervezett új vagy továbbfejlesztett üzleti folyamat(ok) bevezetéséről, ami jelentősen különbözik a vállalkozás korábbi üzleti folyamataitól. A projekt keretében ez a tevékenység projekt előkészítésnek minősül. A támogatást igénylőnek ezen átvilágítási feladatokat a támogatási kérelem benyújtásáig meg kell valósítania.

Kötelezettségek:

  • A projekt végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: A projekt fizikai befejezésére a megkezdésétől számított legfeljebb 18 hónap áll rendelkezésre.
  • A támogatást igénylő vállalja, hogy a projekt megvalósítási időszaka alatt minimum 6 hónapig, legalább 1 fő női munkavállalót foglalkoztat teljes munkaidőben a projekt helyszínén.

Kötelező vállalások:

  • A projekt eredményeként létrejött szellemi terméknek vagyonnövekményként meg kell jelennie a támogatást igénylőnek a projekt fizikai befejezési évét közvetlenül követő első lezárt, teljes, üzleti év éves beszámolójában az immateriális javak soron. 
  • A kedvezményezett 1 főre eső bruttó hozzáadott értéke (BHÉ) legalább 5%-kal növekszik a bázisévhez viszonyítva a projekt fizikai befejezési évét közvetlenül követő első vagy második lezárt, teljes, üzleti évben.

Milyen további szakmai elvárásoknak kell megfelelni a megvalósítás során?

  1.  A megvalósítási időszakban legfeljebb 2 alkalommal nyújtható be módosítási kérelem.

Projekt területi korlátozása:

  • A projekt Magyarország egész területén megvalósítható (akár budapesti megvalósítási helyszínnel!)
  •  A fejlesztés megvalósulásának helyszíne a támogatást igénylő bejegyzett magyarországi székhelye, telephelye vagy fióktelepe lehet. A támogatást igénylő csak a bejegyzett székhelyén, telephelyén vagy fióktelepén valósíthatja meg fejlesztését. A megvalósítási helyszínnek 60 nappal a támogatási kérelem beadását megelőzően kell bejegyzésre kerülnie.

Előleg igénylése: Az igényelhető támogatási előleg mértéke legfeljebb a megítélt támogatás 30%-a.

Letölthető pályázati felhívás-tervezet: